Pitti Katalin
A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter
a Petőfi Irodalmi Múzeumban A Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjat adott át Pitti Katalin Liszt Ferenc-díjas operaénekesnek.
Szívből gratulálunk!
]]>A Magyarországon immár 23 éve működő Csík Zenekar elsősorban a magyar népzene hiteles tolmácsolója. Az utóbbi néhány évben olyan zenei utat választottak, amely lehetőséget ad arra, hogy minél több embernek adjon a népzene váratlan, de kellemes élményt. Bátran mondhatjuk, hogy a népzene és a könnyű műfajok eddig soha nem alkalmazott, igazán érdekes és sikeres ötvözését egy új műfaj megteremtésével hozták létre.
![]() |
![]() |
A TÉKA együttes 1976-ban alakult Budapesten.
Célkitűzésük, hogy a magyar népzene eredeti hangzásvilágát megőrizzék.
Tagjai a falun élő zenészmesterektől gyűjtötték a dallamokat, tanultak tőlük, együtt muzsikáltak lakodalmakban, bálokban, táncházakban. Fontos számukra, hogy a dallamok és a játékstílus megőrzése mellett átadják tudásukat a fiatalabb generációknak.
Munkájukat a Népművészet Ifjú Mestere, az Erdélyi Világszövetség Becsületrend Rubinja, a Magyar Művészetért és a Bartók Emlékdíjjal ismerték el. Koncertjeikkel számos ország világzenei színpadán arattak kimagasló sikert etnostílusú játékmódjukkal. Nagysikerű koncertjeikkel bejárták Európa szinte valamennyi országát, és muzsikáltak Mexikóban, Kanadában, Indiában, Japánban, Kínában, Ausztráliában és az USA – ban is.
![]() |
![]() |
A Magyarországon immár 23 éve működő Csík Zenekar elsősorban a magyar népzene hiteles tolmácsolója. Az utóbbi néhány évben olyan zenei utat választottak, amely lehetőséget ad arra, hogy minél több embernek adjon a népzene váratlan, de kellemes élményt. Bátran mondhatjuk, hogy a népzene és a könnyű műfajok eddig soha nem alkalmazott, igazán érdekes és sikeres ötvözését egy új műfaj megteremtésével hozták létre.
![]() |
![]() |
A csoport a magyar nyelvterület különböző tájegységeinek autentikus táncait és zenéit mutatja be (pl.: Dunán-túl, Dél-Alföld, Felső-Tiszavidék, Erdély-Mezőség, Kalotaszeg). Lendületes, fiatalos, jó hangulatú előadást tudunk ajánlani.
Alternatív műsorok:
- Borozó nóták: A műsor ún. „itatós nóták”-ból áll, melynek lényege, hogy a közönség a műsor alatt, annak részeseként borozik,
- A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszak hallgatóinak magyar népzenei koncertje,
- Autentikus népzene koncert: A zenekar a magyar nyelvterület különböző tájegységeinek autentikus zenéit mutatja be Bukovinától a Dunántúlig.
![]() |
![]() |
Néptánc csoport
A csoport célja, hogy öntevékeny formában ápolja, terjessze, bemutassa a néptánc és a jelentős szerepet vállalunk kis városunk kultúrájának építésében, életben tartásában. népművészeti hagyományokat. Reméljük, hogy e tevékenységünkkel
![]() |
![]() |
]]>
2001-ben alakult együttesünk az évek során bejárta Európát és a világot, hozzájárulva ezzel a magyar bor jó hírének, nemzetközi elismertségének tovább erõsödéséhez.
Repertoárunkban fölfedezhetõ a népi folklóron kívül sok más stílusirányzat is, mint például jazz, blues vagy rock and roll,- mint bordal! Ez pedig azért lehetséges, mert dalaink túlnyomó része saját szerzemény. Esetenként híres magyar költõk megzenésített boros versei, de fõleg saját versek, mesék kerülnek megzenésítésre, hogy a mindenkori nagyérdemû egy új, egészen egyedi és sajátos stílusban megírt dallamvilágba csöppenve kóstolhasson bele a magyar bordal pártatlanul fûszerezett világába.
Énekeltünk együtt Demjén Ferenccel és a V’Moto-Rock legendás zenekarral, Rúzsa Magdival, St. Martinnal és a Bolyki Brothers-el is.
Lemezeinken közremûködik többek között Ákos, Sasvári Sándor és Pállfy István.
![]() Vivat Bacchus |
|
![]() Vivat Bacchus |
![]() Vivat Bacchus |
http://www.youtube.com/watch?v=ww5wjOdVraY&feature=related
]]>
![]() Kisszínpad |
![]() Színpad |
![]() Színpad szabadtéri |
- Olasz és spanyol reneszánsz zene
- Reneszánsz táncház és táncbemutató (a Mare Temporis Alapítvány táncosaival és előadóival) Phalese- és Susato-gyűjteményből
- A reneszánsz után – manierista és korabarokk zene
- Budavár zenéje (lemezen megjelent 2005-ben)
- “Néhai való jó Mátyás király…” – Mátyás udvarának és korának zenéje
- Régi magyar kódexek dalai és táncai
- Az, ki szörzé, neve Sebestyén…” – Tinódi és kora
- Balassi Bálint emlékére
- A török és a kuruc kori harcos idők dalai és táncai
- “Vitézek nagy vígan lakának…” – régi magyar várak zenéje
- Magyar História – históriás énekek és a magyar vágánsköltészet dalai
- Bor és menyasszony – régi magyar mulatságok
- “Szép hazádért, kedvesidért…” – a hazáért harcolók emlékezete
- “Lelkemnek hozzád való buzgó kiáltása” – régi magyar istenes énekek és népénekek
- Árpád-házi Szent Erzsébet-emlékműsor
- Luxemburgi Zsigmond-emlékműsor
- “Uraknak Ura, nagy Isten!” Kálvin-emlékműsor
- Régi korok karácsonyi zenéje (lemezen megjelent 2004-ben)
- Középkori és reneszánsz zene: hangszer- és stílusismertető műsor
- A fortélyos leány (zenés mesedarab) – közös produkció a Kincskereső Meseszínházzal
![]() |
![]() |
![]() |
![]() Rossa Levente |
![]() Barokk zene |
![]() Barokk zene |
![]() Barokk zene |
![]() Barokk zene |
Tabulatura zenekar
Pitti Katalin
Szentesen születtem 1951. december 7-én, édesanyám, Kanász Nagy Eszter és édesapám, Pitti Pál elsőszülött gyermekeként. Van egy húgom, Eszter. A családban korábban nem volt művész, de sikerült velük elfogadtatnom és megszerettetnem ezt az ismeretlen területet, az éneklést. Egyetlen lányom, Pitti Barbara 1973. március 11-én született, ma gyógypedagógus. Unokám, Barnabás 2005. december 14-én jött a világra, tiszta örömet hozva az életünkbe.
Tanulmányaimat a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola ének tanszakán, a nemrég elhunyt, remek pedagógusnál, Sík Olgánál és a csodálatos Bán Melitta tanárnőnél végeztem. Utána kerültem a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, amelynek opera tanszakán végeztem az 1977-78-as tanévben, jeles minősítéssel. Ott is fantasztikus oktatóim voltak, többek között dr.Sípos Jenő, Lukács Miklós, Mikó András, Egri István, Patkó József, Varasdy Emmi, Medveczky Ádám, Forrai Miklós, Pernye András.
Egyetemi éveim alatt részt vettem az 1976-os lipcsei Bach versenyen, ahol második lettem, az első helyezett keletnémet volt.
A Magyar Állami Operaház tagja az 1978-79-es évadban lettem. A diploma évében készült a Horváth Ádám rendezte Otello című tévéfilm, amelynek Desdemona szerepére engem választottak ki. Így pályakezdőként együtt énekelhettem a legnagyobbakkal, Simándy Józseffel és Melis Györggyel, Ferencsik János karmester vezényletével. A film országos ismertséget és szakmai sikert hozott számomra.
A Magyar Állami Operaház magánénekeseként az operairodalom legcsodálatosabb szerepeit énekeltem. Lukács Ervintől Giuseppe Patanéig, ifj.Palló Imrétől Lamberto Gardelliig, Erdélyi Miklóstól Kovács Jánosig remek karmesterekkel dolgoztam, akiktől sokat tanultam. Természetesen a rendezőkkel való munka is sokat csiszolt a szerepeimen. A világ számos országában léptem fel, így például Drezdában Verdi Lombardokjával. A Traviata címszerepét Budapesten kívül Szófiában, Kolozsváron, Kassán, Tokyóban, Osakában játszottam. Puccini Pillangókisasszonyát Prágában és itthon tizenhat éven át, a Bohémélet Mimijét Pozsonyban, Csakjkovszkij Anyeginjének Tatjána szerepét pedig Prágában, Moszkvában, Hamburgban és Rio de Janeiróban. Operaszerepeimen kívül szívesen énekeltem Bach, Mozart, Liszt, Kodály oratórikus műveit, számos nyilvános dalestem volt a Magyar Rádióban vagy a Zeneakadémián, ahol legutóbb Rossini, Bellini, Donizetti és Tosti dalokból volt estem Ács János karmesterrel. Sok felkérést kaptam az operett világába is. Legtöbbet Lehár Víg özvegyének címszerepét énekeltem, kezdve a Margitszigeti Szabadtéri Színpadtól egészen a bécsi Staatsoperig, de ezzel a szereppel még Tokyóba is eljutottam. Voltam Szaffi A cigánybáróban, Lisa a Mosoly országában, Sylvia a Csárdáskirálynőben és Marica grófnő is. Jacoby Viktor Sybilljéből pedig tévéjáték készült. Ma is támogatok jótékonysági szervezeket, ha időm és erőm engedi. Rengeteg ilyen jellegű rendezvényen léptem fel, éneklésemmel segítve a nemes ügyet. Szívesebben állok a bajban levők, mint a hatalmasok mellé.
Tíz éve tanítok, két éve a Budai Művészház alapítványi iskolában. A Nyugatmagyarországi Egyetem Zenei Tanszékén pedig hangképzés kurzust tartok. A tanítás számomra mindig érdekes felfedezést és ily módon különleges örömet nyújt. A növendékeim problémáin keresztül, hogy rávezessem őket a hangképzés lényegére, olyan dolgokat kell megfogalmaznom szakmailag, amit soha nem tehettem volna meg nélkülük. Ezért hálás vagyok nekik, mert általuk is tanulok.
![]() Pitti Katalin opera énekesnő |
||
![]() Pitti Katalin opera énekesnő |
–„Magyar az, aki a magyar kultúra része” – prózai és zenei anyag Kodály Zoltánról
-a legismertebb Puccini- Verdi-művekből, alkalomra és kérésre összeállítva
„Ave Maria”, „Áldj meg minket, Úristen”, „Jertek,menjünk Betlehembe” címekkel
Csajkovszkij, Rimszkij-Korszakov, Rahmanyinov dalest eredeti nyelven
Rossini, Bellini, Donizetti, Verdi és Tosti dalok a zeneakadémiai koncert anyagából
– acappella előadás
a legismertebb művekből
http://www.youtube.com/watch?v=CsW6_pJHLRA&feature=related
Díjai:
Liszt Ferenc díj
Oláh Gusztáv emlékplakett
Déryné díj
Bartók Béla-Pásztory Ditta díj
Artis Jus díj
MSZOSZ díj
és számos nívódíj
]]>