Minden adventi vasárnapon Élő Betlehem a Bosnyák téri templom kertjében.
A látványossághoz adventi műsor, karácsonyi énekek és előadás, valamint állatsimogató is tartozik.
Élőkép jelmezes szereplőkkel, kisállatokkal és interaktív, népi karácsonyi történetekkel.
Kátai Zoltán
Magiar História
Históriás énekek, dalok a XVI. – XVII. századból ismert és ismeretlen szerzőktől (pl. Tinódi Lantos Sebestyén, Bornemisza Péter, Balassi Bálint, Wathay Ferenc, Szenczi Molnár Albert) történelmünk nagy alakjairól (Szent István, Szent László, Hunyadi János, Zrinyi Miklós, Báthory Gábor), és nagy eseményeiről (honfoglalás, török hódítás), de szerepelnek a műsorban moralizáló dalok és zsoltárfordítások is.
(ének, lant, koboz, fidula)
Pajzán epigrammák, obszcén és “pornográf” dalok, erotikus népmesék és történetek a Vajdaságból és Erdélyből, Janus Pannoniustól a bakanótákig, Pálóczi Horváth Ádámtól Bartók Béla népdalgyűjtéséig. Csak 18 éven felülieknek! (gitár, citera, kontra, koboz, fidula)
Kátai Zoltán
XVI. – XVII. századbeli énekek. (Magyar Énekmondók – Kátai Zoltán, Róka Szabolcs – ének, lant, koboz, fidula, ud)
Borról és borivókról szóló énekek a XVI. – XVIII. századból. Róka Szabolccsal közös műsor. (ének, lant, koboz, fidula, ud)
Emlékműsor Báró Gyarmati Balassa Bálint, és a XVI.század katonaköltőinek (Tinódi,Wathay) tiszteletére. Szerelem, vitézség, hit a Balassi-énekekben.
(kb. másfél óra / ének, lant, koboz)(Igény szerint Róka Szabolccsal közösen)
Kátai zoltán
Wathay Ferenc Énekei
A 16.-17. század fordulóján élt katonaköltő 1602-1606. között Isztambuli rabságban írt énekeskönyvéből szólalnak meg énekek.
Kátai Zoltán
]]>
– Misztrál Irodalmi Est
A Misztrál együttes repertoárjából 70 percben másféltucat költemény hangzik fel klasszikus és
kortárs magyar költők gondolataiból, melyben a lélek is megszólal és a humor is szerepet kap.
- A Nyugat és Kora c. műsor
A megzenésített versekhez a költői életutakhoz kapcsolódó és a legendás folyóiratról szóló átkötő szövegek is társulnak. A műsor folyamatosan gazdagodik új megzenésítésekkel is.
- Dúdolva Ballagok
Dsida Jenő költeményei versben és dalban Dunai Tamás színművész és a Misztrál együttes
előadásában. A 31 évesen elhunyt erdélyi költő 31 verse Istenről, az életről, a szerelemről és a
hazáról.
![]() |
![]() |
]]>
A Magyarországon immár 23 éve működő Csík Zenekar elsősorban a magyar népzene hiteles tolmácsolója. Az utóbbi néhány évben olyan zenei utat választottak, amely lehetőséget ad arra, hogy minél több embernek adjon a népzene váratlan, de kellemes élményt. Bátran mondhatjuk, hogy a népzene és a könnyű műfajok eddig soha nem alkalmazott, igazán érdekes és sikeres ötvözését egy új műfaj megteremtésével hozták létre.
![]() |
![]() |
A TÉKA együttes 1976-ban alakult Budapesten.
Célkitűzésük, hogy a magyar népzene eredeti hangzásvilágát megőrizzék.
Tagjai a falun élő zenészmesterektől gyűjtötték a dallamokat, tanultak tőlük, együtt muzsikáltak lakodalmakban, bálokban, táncházakban. Fontos számukra, hogy a dallamok és a játékstílus megőrzése mellett átadják tudásukat a fiatalabb generációknak.
Munkájukat a Népművészet Ifjú Mestere, az Erdélyi Világszövetség Becsületrend Rubinja, a Magyar Művészetért és a Bartók Emlékdíjjal ismerték el. Koncertjeikkel számos ország világzenei színpadán arattak kimagasló sikert etnostílusú játékmódjukkal. Nagysikerű koncertjeikkel bejárták Európa szinte valamennyi országát, és muzsikáltak Mexikóban, Kanadában, Indiában, Japánban, Kínában, Ausztráliában és az USA – ban is.
![]() |
![]() |
A Magyarországon immár 23 éve működő Csík Zenekar elsősorban a magyar népzene hiteles tolmácsolója. Az utóbbi néhány évben olyan zenei utat választottak, amely lehetőséget ad arra, hogy minél több embernek adjon a népzene váratlan, de kellemes élményt. Bátran mondhatjuk, hogy a népzene és a könnyű műfajok eddig soha nem alkalmazott, igazán érdekes és sikeres ötvözését egy új műfaj megteremtésével hozták létre.
![]() |
![]() |
A csoport a magyar nyelvterület különböző tájegységeinek autentikus táncait és zenéit mutatja be (pl.: Dunán-túl, Dél-Alföld, Felső-Tiszavidék, Erdély-Mezőség, Kalotaszeg). Lendületes, fiatalos, jó hangulatú előadást tudunk ajánlani.
Alternatív műsorok:
- Borozó nóták: A műsor ún. „itatós nóták”-ból áll, melynek lényege, hogy a közönség a műsor alatt, annak részeseként borozik,
- A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszak hallgatóinak magyar népzenei koncertje,
- Autentikus népzene koncert: A zenekar a magyar nyelvterület különböző tájegységeinek autentikus zenéit mutatja be Bukovinától a Dunántúlig.
![]() |
![]() |
A Rendes zenekar fiatal népzenészekből áll, akik legtöbbje a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatója vagy régóta kapcsolatban áll kultúránk e végtelenül sokszínű formájával.
Autentikus magyar, illetve más Kárpát-medencében élő népek népzenéjét próbáljuk elsajátítani a lehető legpontosabban, ezzel tisztelve emléküket és zenéjüket, tudván, hogy az nem a miénk csak használói, továbbadói és élvezői vagyunk.
![]() |
![]() |
]]>
Néptánc csoport
A csoport célja, hogy öntevékeny formában ápolja, terjessze, bemutassa a néptánc és a jelentős szerepet vállalunk kis városunk kultúrájának építésében, életben tartásában. népművészeti hagyományokat. Reméljük, hogy e tevékenységünkkel
![]() |
![]() |
]]>
Görömbő Kompánia
Görömbő Kompánia
A magyar néptánc, népzene, népmese hagyományait közös, dramatikus játékban ismertetjük meg gyermekekkel és felnőttekkel, a közönség összetételéhez, hangulatához igazítva, egy komplex műfajú programban, melynek kerete a fantázia és mesevilág. A körülbelül egyórás előadások valójában közös játékok a közönséggel, melyek során kicsik és nagyok aktív szereplőivé válnak a meséknek, és végül egy vidám táncház forgatagát alakítják ki. Gyerekek és felnőttek mulathatnak együtt, a közös játékban feloldódva. S hogy a mesékben fontos szerepet játszó dudát, tekerőt és egyéb zeneszerszámokat megismerjék, a muzsikusok bemutatják hangszereiket a táncok végeztével. Neves alkalmakkor (szüret, Karácsony, farsang, Pünkösd stb.) jelesnapi meséknek, beléjük szőtt népi gyermekjátékoknak lehetnek szereplői, hősei, táncosai, kik a Görömbő Kompániával töltenek egy mesés, táncos, víg órát
MŰSOROK
A mesékről
Javarészt népmesék dramatizált átdolgozásai, melyekbe folyamatosan bevonjuk az egész közönséget. Gyermekek és felnőttek közös játéka segít a gátlások feloldásában, s így a mesék végén, a táncházban már mindenki saját kedvéből járja a csárdást, ugróst vagy a moldvai táncokat. A “táncház” után, a mese végeztével a zenészek megismertetik hangszereiket a közönséggel, s egy közös énekléssel, muzsikálással zárul a program.
Dudás
Jeles napok és alkalmak meséi:
- Újévi mese (Az álmos molnárlegényről)
- Március 15-i mese (A huszárnak állt leányról)
- Szent György napi mese
- Pünkösdi mese (A királyról, akinek nem született gyermeke)
- Szent Iván napi mese
- Szüreti mese
- Márton napi mese (Az aranytojást tojó libáról)
- Mikulás napi mese
- Betlehemes mese
- Karácsonyi mese
Görömbőmese
Alkalomhoz nem kötődő mesék:
Gyula és a csodaduda
Gyulát és családját Kató néne elkergetné a házukból de Plútó, az ördögök fejedelme segít rajtuk. Megajándékozza egy csudálatos dudával, melynek szavára – kinek fújják – annak táncolni kell. A dudával Gyula megtáncoltatja a kapzsi öregasszonyt, a bírót és családját, a pandúrokat és a pletykás falusiakat.
A király leányait szabadító juhász
Közhírré téteti a király, hogy annak adja kisebbik leányát s fele királyságát, ki elveszett leányait megkeresi. A kis kígyót kiszabadító juhászlegény megtudja, hogy az égigérö fa hetvenhetedik ágának hetvenhetedik levelén tartják fogva a leányokat a sárkányok. Felkapaszkodva a fára megküzd a sárkányokkal, őket tánccal legyőzi és végül megtartják a lakodalmat a kiskirályleánnyal.
Árgyélus és Tündér Ilona
Árgyélus a kisebbik királyfi beleszeret a királyi kertből aranyalmákat csenő Tündér Ilonába. Bár az irigy bába szétválasztaná őket, de Árgyélus bejárva országot világot megkeresi kedvesét és végül menyegzőt ülnek tündérországban.
Görömbőmese
Tündér Erzsébet
A szegényember legkisebb fia megőrzi az aranybúzát, de egy szarka ellop egy kalászt. Utána ered és eltéved egy rengeteg nagy erdőben. Megsegíti őt egy óriás és fiává fogadja. Felcseperedvén a legény feleséget keres s Tündér Erzsébetet veszi feleségül. Mikor hazatér a leánnyal rég látott édesszüléihez, a tündér elszökik. A legény bejárja a világot, míg végül megtalálja kedvesét és harmadszor is megülik a lakodalmat.
A szomorú királykisasszony
Kidobolják országszerte, hogy annak adja a király leányát és véle fele királyságát, ki megnevetteti a kis királyleányt. Az aranyszőrű táncos bárányt legeltető juhászlegény elindul szerencsét probálni. Útközben ki így – ki úgy hozzáragad a bárányhoz és végül egy táncos emberláncot vezet a legény a király udvarába. A szomorú királyleány oly jókedvre derül, hogy maga is beáll az egész udvari néppel a táncba.
Görömbőmese
Üstökös Demeter
Az ügyeskezű mesterlegényből országos hírű tolvaj lesz. Végül a király szab neki feladatot, mit ha nem teljesít Demeter, hát tömlöcbe vetik. A legény csudálatos muzsikájával túljár az őrök eszén. Mérgiben a király megparancsolja, hogy a papot, a kántort, a harangozót lopja el Demeter. A zsivány fiú még a királyné gyűrűjét is ellopja. Ügyességét látva a király a királykisasszonyt és fele országát Demeternek adja.
A rabobán leánya
A hunok maradékait Erdélyben rabobánok kormányozzák. Az egyik rabobán leányait elrabolja a sárkány. Hiába vigyázták őrök, vitézek, válogatott cigánylegények. Az egyetlennek maradt leány végül egy ördög vigyázza, ő és társai megmentik a leányt tánccal pusztítva el a sárkányt. Végül összeházasodnak a leányok és az ördögök. Így lettek az ördöngős székelyek ősei.
Mátyás király aranyszőrű báránya
Melyben elmeséljük, hogy a majdani igazmondó juhász, hogyan találta meg az elveszett aranyszőrű bárányt, mesebeli segítőtársai és az ördöngös muzsika segítségével.
Görömbőmese
Szépmező Szárnya és Hajnal
Az öreg Puszta fiai: Széptüzek Lángja, Jószél Fúvása és Szépmező Szárnya a rónán élnek, ki-ki a maga mesterségével. Szépmező Szárnya egyszer az állatokat terelgetve rátalál a sirdogáló Hajnalra. Megtudja, hogy Kalamona, a sárkányok atyja, feleségül kívánja Hajnalt. A legény beleszeret a szépséges Hajnalba, megfogadja, hogy megvédi. Ebben segít nnekik az öreg füvesasszony unokája, Piros. Az öreg Puszta és családja legyőzik Kalamona fiait, a három és a hétfejü sárkányokat, majd magát Kalamonát is. Végül megülik Hajnal és Szépmező Szárnya menyegzőjét.
]]>